اخبار استانی مهر

بهترین های جشنواره خوشنویسی رضوی در مشهد معرفی شدند

اختتامیه یازدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی، با حضور معاون امورهنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هنرمندان برگزیده این جشنواره در مشهد برگزار شد و بهترین های خود در این حوزه را شناخت.

بهترین های جشنواره خوشنویسی رضوی در مشهد معرفی شدند

به گزارش خبرگزاری مهر، یازدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی در مؤسسه فرهنگی هنری قدس مشهد با معرفی و تجلیل از نفرات برتر رشته های مختلف به کار خود پایان داد .

در این مراسم علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این مطلب که نتوانسته ایم هنر خود را به دنیا معرفی کنیم، گفت: گاهی اوقات ما از جهانی شدن نگران هستیم اما فرهنگ و هنر ما بضاعت بسیار خوبی دارد؛ لذا باید فراتر از فضاهای کلاسیکی برای معرفی آثار هنری خود برنامه ریزی کرده و این آثار را بیشتر از قبل ارائه دهیم تا شاهد گسترش منطقی و متوازن هنر گران بهای خوشنویسی باشیم .

در ادامه سیدسعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با اشاره به اینکه جشنواره امام رضا (ع) از ۱۶ شهریورماه، سالروز میلاد حضرت معصومه (س) به صورت رسمی و از شهر مقدس قم فعالیت خود را آغاز کرده است، اظهار کرد: ۲۰ هزار برنامه در دهه کرامت اجرا خواهد شد که آغاز آن با گلباران حرم مطهر امام رضا (ع) در روز میلاد خواهر گرامیشان بود .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در ادامه به قرائت پیام علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت .

همچنین علی رضایی، رئیس انجمن خوشنویسان خراسان رضوی و دبیر یازدهمین جشنواره ملی خوشنویسی رضوی، در این مراسم با اشاره به چگونگی شکل گیری کمیته اجرایی این جشنواره ابراز کرد: بعد از مشخص شدن اعضای کمیته اجرایی، فعالیت دبیرخانه این جشنواره آغاز و فراخوان و پوستر آن به سراسر کشور ارسال شد که در مرحله ابتدایی مهلت ارسال آثار یعنی ۲۴ مردادماه، ۵۴۰اثر خوشنویسی به دبیرخانه رسید که ۲۴۰ اثر از این آثار به خط نستعلیق به عنوان خط ملی ایرانیان تعلق داشت .

وی ادامه داد: در مرحله اول و بر اساس نظر هیئت انتخاب، ۱۲۰ اثر به بخش مسابقه راه یافتند که در نهایت تا پنج شهریورماه آثار تمام هنرمندان در رشته های خط شکسته، ثلث و نسخ نیز به دبیرخانه ارسال و امر داوری آثار انجام شد .

رضایی با بیان اینکه آثار ارسالی در بخش خط نستعلیق از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بود، اظهار کرد: رقابت میان آثار شرکت کننده بسیار نزدیک و فشرده بود و این امر نشان می دهد که جریان خوشنویسی یک جریان زنده و پرتلاش است .

وی تصریح کرد: داوران در قضاوت آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره وسواس و دقت بسیار بالایی را به کار برده اند تا آثار برگزیده با حداکثر صحت و داوری صحیح انتخاب شوند .

رضایی در ادامه صحبت هایش به قرائت پیام غلامحسین امیرخانی، رییس شورای ارزشیابی این جشنواره و از اساتید برتر کشور در این عرصه پرداخت .

منبع خبر در مهر | خلاصه خبر

هاست ایران