اخبار اقتصادی واحد مرکزی خبر

حذف آنی کارت های سوخت مفقود شده

تهران / واحد مرکزی خبر / اقتصادی ۱۳۹۲/۰۸/۱۱
کارت های سوخت مفقود شده در صورت اعلام به سامانه هوشمند در فهرست سیاه قرار می گیرد و با استفاده از سیستم آنلاین در نخستین نوبت سوختگیری، حذف (سوزانده) می شود.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) ، مدیر سامانه هوشمند سوخت گفت: یکی از پایش های جاری و مداوم مرکز داده سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش، کنترل کارت هایی است که در فهرست سیاه قرار دارد.
محسن روحانی از هموطنان درخواست کرد در صورت مفقود شدن کارت سوخت خود بلافاصله به مراجع مربوطه اعلام کنند، زیرا در غیر اینصورت صاحب کارت مسئول و ممکن است به عنوان متخلف، برخورد شود.
وی افزود: از طریق ارتباط آنلاین و آفلاین جایگاه های سوخت با دیتا سنتر شرکت ملی پخش می توان سوخت گیری کارت سوخت های مفقود شده را شناسایی کرد.
محسن روحانی گفت: زمانی که کارت سوخت یک فرد مفقود می شود، با مراجعه به مراکز پیشخوان دولت و خدمات مشتریان، به اطلاع دفاتر و مرکز داده های شرکت ملی پخش می رسد.
روحانی با بیان این که بسته های فهرست سیاه کارت سوخت تهیه شده در مرکز داده به تمام جایگاه های سوخت رسانی در کل کشور ارسال و وارد رایانه می شود، افزود: زمانی که یک کارت به منظور سوخت گیری وارد کارت خوان تلمبه جایگاه می شود، با فهرست سیاه تطبیق داده می شود و در صورتی که در فهرست باشد، بلافاصله سوزانده می شود.
مدیر سامانه هوشمند سوخت ادامه داد: اغلب اوقات و در بیشتر جایگاه ها در صورتی که ارتباط کارت خوان تلمبه با رایانه جایگاه قطع باشد، سوخت به مشتری تحویل داده می شود و بعد از وصل شدن ارتباط، اطلاعات تراکنش آن به مرکز داده های شرکت پخش برای پیگیری ارسال می شود.
محسن روحانی با بیان این که در برخی از جایگاه های سوخت رسانی کشور به منظور جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، سوختگیری به صورت آنلاین انجام می شود، تصریح کرد: در زمانی که ارتباط کارت خوان تلمبه با رایانه جایگاه وجود دارد، سوخت به مشتری تحویل می شود، در غیر این صورت امکان سوختگیری وجود نخواهد داشت.
وی گفت: جایگاه هایی که با سیستم آنلاین سوخت رسانی می کند در دسترس پشتیبان سامانه هوشمند سوخت است و در صورت بروز هر نوع مشکل، بلافاصله برطرف می شود.
به گفته روحانی در جایگاه هایی که این دسترسی سخت تر باشد (جایگاه های جاده ای) سیستم غالبا quotation mark به صورت آفلاین سوخت رسانی می کند؛ در این صورت در زمان ارتباط کارتی که در فهرست سیاه باشد سوزانده می شود و در زمان قطع ارتباط، اطلاعات آن جهت پیگیری ذخیره خواهد شد.
وی همچنین درباره پیگیری افراد متخلف گفت: کمیته تخلفات شرکت ملی پخش با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی، افراد و جایگاه های متخلف را شناسایی می کنند و
مراحل قانونی از قبیل پرداخت جریمه و… در مورد آن ها طی می شود.

مدیر سامانه هوشمند سوخت شرکت ملی پخش در بخش دیگری از سخنان خود همچنین بر دخالت نکردن این شرکت در تایید یا رد کاربری آژانس های مسافربری نیز تاکید کرد.

محسن روحانی با بیان اینکه کارت سوخت تاکسی داران و آژانس های مسافری ممکن است به علت متفاوت بودن میزان سهمیه بنزین، سوء استفاده شود، یادآور شد: شرکت ملی پخش هیچگونه دخالتی در تایید یا رد سهمیه آنها ندارد.

وی گفت: سازمان تاکسی رانی، اصناف اتومبیل های کرایه، بین شهری و… با هماهنگی ستاد مدیریت حمل و نقل سوخت کشور اطلاعات یک کارت سوخت را تایید یا رد می کنند، اقدامی که تا حدود دو سال گذشته از سوی پلیس راهور ناجا انجام می شد.

منبع خبر در واحد مرکزی خبر | خلاصه خبر

هاست ایران