اخبار فرهنگی و هنری فارس

مهراد مطرح کرد

اعلام رتبه ایران در خاورمیانه در گرایش های مختلف علمی

سرپرست ISC، رتبه ایران در خاورمیانه در گرایش های مختلف علمی را اعلام کرد.

اعلام رتبه ایران در خاورمیانه در گرایش های مختلف علمی

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس به نقل از اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری،  جعفر مهراد سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  با بیان اینکه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور در سال های اخیر رشد چشمگیری پیدا کرده است، گفت:  توسعه رشته ها در دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی از رشته ای به رشته دیگر متفاوت است و از نظر پیشرفت یکسان نیست.

سرپرست ISC اظهار داشت: گرچه جمهوری اسلامی ایران در مجموع در یکی دو سال گذشته همچنان رتبه اول تولید علم منطقه را در اختیار دارد و موفق به حفظ موقعیت جهانی خود در جایگاه ۱۵ تولید علم شده است، با این وجود بعضی از رشته ها از نظر توسعه درخور توجه است.

وی افزود: در رشته علم مواد، ایران در گروه کشورهای خاورمیانه رتبه بندی شده است. کل تولید علم در حوزه علم مواد در خاورمیانه ۹/۴ درصد (چهار و نه دهم) از کل تولید علم جهان است، به عبارت دیگر کشورهای خاورمیانه در مجموع ۲۴ هزار و ۴۲۳ مقاله تولید کرده اند.

مهراد گفت: از نظر منطقه ای، آسیا با تولید ۲۰۴ هزار و ۱۱۱ مقاله، ۷/۴۰ درصد (چهل و هفت دهم) از سهم تولید علم مناطق مختلف جهان را به خود اختصاص داده است، سپس، اروپای غربی، آمریکای شمالی و اروپای شرقی به ترتیب با تولید ۱۲۷ هزار و ۸۴۷ مقاله (۵/۲۵ درصد) ،  ۸۳ هزار و ۲۳ مقاله (۶/۱۶ درصد) ،  ۳۵ هزار و ۷۵۸ مقاله (۱/۷ درصد) مکان های دوم تا چهارم تولید علم در رشته مواد را کسب کرده اند.

سرپرست ISC ادامه داد: آمریکای لاتین با ۱۱ هزار و ۸۰۲ مقاله، منطقه اقیانوسیه ۱۰ هزار و ۹ مقاله، آفریقای شمالی۲ هزار و ۷۰۷ مقاله، آفریقای جنوبی با یک هزار و ۲۵۲ مقاله و آفریقای مرکزی با ۳۹۹ مقاله حائز رتبه های ششم تا دهم هستند.

رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری خاطرنشان کرد: چنانچه به تولید علم در رشته مواد از منظر کشوری نگاه کنیم، می توانیم کشورهای تولید کننده برتر علم در این رشته را به ترتیبی که بیان می شود، رتبه بندی کنیم. چین، آمریکا، ژاپن، کره جنوبی و آلمان با کسب رتبه های اول تا پنجم به ترتیب ۱/۱۹ درصد، ۴/۱۴ درصد، ۹/۵ درصد، ۶/۵ درصد و ۵/۵ درصد از تولید علم جهان را در رشته مواد در اختیار دارند. سپس،   به ترتیب کشورهای هندوستان، فرانسه، انگلستان، تایوان، ایتالیا، اسپانیا، کانادا و استرالیا کشورهایی هستند که رتبه های ششم تا سیزدهم را به خود اختصاص داده اند.

وی افزود: ایران در تولید علم در رشته مواد با ۸/۱ درصد رتبه ۱۴ را در اختیار دارد. فدراسیون روسیه، ترکیه، لهستان، برزیل، سنگاپور و سوئیس بعد از جمهوری اسلامی ایران به ترتیب رتبه های ۱۵ تا ۲۰ تولید علم در رشته مواد را در اختیار دارند.

مهراد گفت: رتبه ایران در بین کشورهای خاورمیانه در رشته مواد در شاخه های بیوماتریال سرامیک، فیلم های پوششی (coating films) ، کامپوزیت ها، چوب و کاغذ و نساجی از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۳ میلادی بسیار چشمگیر و درخشان است.

سرپرست ISC گفت: رتبه ایران در گرایش بیوماتریال در سال ۲۰۰۹ میلادی،  ۳ و سپس در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ میلادی، یک، در سال ۲۰۱۲ میلادی رتبه ۲ و به طور مجدد در سال ۲۰۱۳ میلادی در بین کشورهای خاورمیانه یک است.

وی افزود: رتبه ایران در رشته سرامیک به استثنای سال ۲۰۱۰ میلادی که رتبه ۲ است، در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی اول کشورهای خاورمیانه است.

مهراد گفت: رتبه ایران در گرایش فیلم های پوشش دار (coating films) ، در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی و در جمع کشورهای خاورمیانه اول است.

وی ادامه داد: رتبه ایران در گرایش چوب و کاغذ به جز در سال ۲۰۱۱ میلادی که در بین کشورهای خاورمیانه اول است، در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ میلادی دوم است.

مهراد اظهار داشت: ایران در گرایش نساجی و در سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ میلادی در بین کشورهای خاورمیانه رتبه دوم را در اختیار دارد.

انتهای پیام/

منبع خبر در فارس | خلاصه خبر

هاست ایران