اخبار فرهنگی و هنری افکارنیوز

پیام دهکردی در" مرد بالشی"

مخاطبان هنرهای نمایشی می توانند آخر هفته به دیدن نمایش" مرد بالشی" جدیدترین اثر محمد یعقوبی که با نگاهی طنز مضمونی تراژیک را به تصویر کشیده است، بنشینند و شاهد بازی متفاوتی از پیام دهکردی باشند.

پیام دهکردی در" مرد بالشی"
به گزارش افکارنیوز، علاقمندان به هنرهای نمایشی می توانند آخر هفته به تماشای نمایش" مرد بالشی" به کارگردانی مشترک محمد یعقوبی و آیدا کیخایی بنشینند که اجرای خود را به تازگی در تماشاخانه ایرانشهر آغاز کرده است. نمایشنامه" مرد بالشی" نوشته مارتین مک دونا نمایشنامه نویس ایرلندی است که در این اثر نمایشی به موضوع کودک آزاری اشاره داشته است.

محمد یعقوبی از کارگردان های شناخته شده تئاتر است که در طول سال های گذشته آثارش علاقمندان بسیاری را به خود جلب کرده و دوستداران تئاتر منتظر هستند هر چند ماه یکبار نمایش دیگری را از یعقوبی و گروه تئاتر" این روزها" بر صحنه های نمایش ببینند.

یعقوبی سبک و سیاق منحصر به فردی را در آثارش مورد توجه قرار می دهد. پرداختن به مسائل اجتماعی و بحران های خانوادگی از موضوعات مورد علاقه وی است که در نمایش هایی چون" خشکسالی و دروغ" ، " نوشتن در تاریکی" ، " گل های شمعدانی" ، " زمستان ۶۶" ، " یک دقیقه سکوت" ، " برهان" و… این مضامین را به تصویر کشیده است.


محمد یعقوبی تا سال قبل ترجیح می داد نوشته های خودش و اصولا آثار ایرانی را برای روی صحنه بردن انتخاب کند اما به دلیل مشکلاتی که این روز برای متن های ایرانی از طرف شورای نظارت و ارزشیابی به وجود می آید یعقوبی و تیمش ترجیح داده اند که به سراغ اجرای آثار خارجی بروند. نمایش" برهان" که سال گذشته در فرهنگسرای نیاوران به صحنه رفت از جمله این تلاش ها برای ادامه دادن به حیات تئاتری گروه نمایش این روزها بود. البته یعقوبی این نمایش را ایرانیزه کرده و با حال و هوای مضامین همیشگی و مورد علاقه اش بازنویسی کرده بود.

اما نمایش" مرد بالشی" که این روزها در تماشاخانه ایرانشهر میزبان علاقمند تئاتر است مضمونی کاملا متفاوت نسبت به چند کار اخیر یعقوبی دارد. این کارگردان در نشست رسانه ای نمایشش عنوان کرده بود: فرم دیالوگ نویسی و موقعیت پردازی نمایشنامه به هیچ مکان خاصی اشاره ندارد و با وجود اینکه مک دونا نویسنده ای ایرلندی است، در این نمایشنامه اشاره مستقیم و تاکید چندانی بر روی مکان مشخصی نشده است.

یعقوبی در اجرای" مرد بالشی" متن نمایشنامه را هرس کرده اما آن را ایرانیزه نکرده است. چون مسئله ای که در نمایش مطرح می شود متعلق به کشوری خاص نیست و می تواند در هر مکانی اتفاق بیفتد. این نمایش نگاهی طنزآمیز به موقعیتی تراژیک دارد و افراد داستان این اثر به نوعی قربانی خشونت در جامعه شده اند.

بازی مرد بالشی نمایش یعقوبی تئاتر دهکردی محمد صحنه قتل
علی سرابی، پیام دهکردی، احمد مهران فر و نوید محمدزاده بازیگران" مرد بالشی" هستند. این نمایش ابتدا قرار بود به کارگردانی آیدا کیخایی در تالار حافظ روی صحنه برود اما به دلیل برخی مشکلات اجرای آن به تماشاخانه ایرانشهر موکول شد. بازی های جذاب و حساب شده هر چهار بازیگر نمایش و کارگردانی سنجیده اثر از نقاط قوت کار به حساب می آیند. پیام دهکردی در" مرد بالشی" بازگشتی دوباره به صحنه تئاتر داشته است. این هنرمند در این" مرد بالشی" توانسته چهره منحصر به فرد و جذابی از قابلیت های بازیگری اش را به تصویر بکشد.

نمایش" مرد بالشی" درباره قتل هایی است که در شهری رخ می دهد و این قتل ها به داستان های یک نویسنده ارتباط داده می شوند. محمد قدس و ساقی عطایی دستیاران کارگردان، فواد خراباتی مدیر صحنه و امیر اسمی طراح پوستر و بروشور این اثر نمایشی هستند. محمد حسن معجونی بازیگر و کارگردان تئاتر نیز طراحی صحنه این نمایش را برعهده دارد.

" مرد بالشی" نوشته مارتین مک دونا به کارگردانی مشترک محمد یعقوبی و آیدا کیخایی هر روز ساعت ۲۰: ۳۰در سالن شماره یک تماشاخانه ایرانشهر به صحنه می رود.

منبع خبر در افکارنیوز | خلاصه خبر

هاست ایران
 
هاست ایران
سرخط اخبار خبرگزاری تسنیم
سرخط اخبار ملت ایران
پربیننده ترین اخبار