اخبار ورزشی ایرنا

کاهش قدرت خرید مردم، سرانه مصرف شیر را در کشور پایین آورده است

کاهش قدرت خرید مردم، سرانه مصرف شیر را در کشور پایین آورده است

دکتر عزیزالله کمال زاده روز یکشنبه در حاشیه همایش تغذیه سالم با شیر در دبیرستان دخترانه حجاب بوشهر در گفت وگو با ایرنا افزود: به همین دلیل سرانه مصرف شیر در کشور از ۱۰۰تا ۱۰۲ کیلوگرم به ۷۰ تا ۷۵کیلوگرم رسیده این درحالی است که سرانه مصرف شیر در کشورهای پیش رفته ۳۵۰کیلوگرم است.
وی اضافه کرد: پایین بودن قدرت خرید مردم باعث شده مصرف سرانه لبنیات بویژه شیر در کشور نسبت به سه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یابد.
کمال زاده اظهارکرد: امروز در مصرف شیر و لبنیات همه کشورها یارانه اختصاص داده اند ولی در ایران از سه سال پیش این برنامه قطع شد و عوارض زیادی را ایجاد کرد.
وی افزود: تقویت قدرت خرید مردم از راه پرداخت یارانه یکی از راهکارهایی است که دولت ها برای بحث امنیت غذایی جامعه در پیش می گیرند و امیدواریم دولت تدبیر و امید راهکاری برای استفاده مردم از مواد پروتیینی مناسب، با کیفیت و سالم در نظر بگیرد.
کمال زاده اضافه کرد: سن پوکی استخوان در ایران نسبت به کشورهای پیشرفته به دلیل پایین بودن مصرف شیر، ۲۰ سال کاهش یافته است.
وی گفت: پوکی استخوان در کشور امروز با تغییر مدل تغذیه در سن ۳۵سالگی شروع و گسترش پیدا می کند این در حالی است که در گذشته در سن ۴۵تا ۵۰ سالگی این بیماری در مردم دیده می شد.
کمال زاده گفت: خرابی دندان، لثه و سایر معضلات و مشکلات فکری از دیگر مشکلات ناشی از کاهش مصرف شیر در کشور است.
این عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت مصرف شیر در بین دانش آموزان گفت: طرح تغذیه دانش آموزان با شیر در مدرسه پارسال با کاستی های زیادی اجرا شد.
وی بیان کرد: قدرت یادگیری دانش آموزانی که با شیر تغذیه می شوند پنج برابر دیگر دانش آموزان است و امیدواریم امسال مسوولان زمینه اجرای قوی طرح تغذیه با شیر را در مدارس فراهم کنند.
این عضو هیات علمی با تاکید بر تغذیه و زندگی سالم گفت: به علت استفاده از فست فودها و فرآورده های آماده امروز نوع تغذیه در بسیاری نقاط کشور تغییر کرده و این امر جامعه را از مصرف غذای سالم عقب انداخته است.
کمال زاده ادامه داد: کاهش و استفاده نکردن از شیر، لبنیات و ماهی بویژه برای دختران و زنانی که در آینده باید فرزندان سالمی را به دنیا بیاورند بسیار خطرناک است.
وی گفت: امنیت غذایی به این معنی است که غذا به اندازه کافی در دسترس باشد و مردم قدرت خرید داشته باشند و غذا کیفیت و ایمنی داشته باشد.
کمال زاده گفت: دولت باید برای پرداخت یارانه شیر از روش مناسبی استفاده کند تا مثل گذشته از ایجاد صف و ورود شیر بی کیفیت در بازار مصرف جلوگیری کند.
وی در باره شیرهای با ماندگاری زیاد نیز اضافه کرد: در این نوع از شیرهای خام با کیفیت با فرآوری مناسب و بسته بندی هفت لایه بدون هیچ افزودنی استفاده می شود.
رییس گروه انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر نیز گفت: همایش تغذیه سالم با شیر با هدف ترویج فرهنگ تغذیه اسلامی و سالم در مدارس بوشهر برگزار می شود.
فرزانه دهقانی افزود: شیر بهترین نوشیدنی برای پذیرایی است که امروز جوانان ما به دلیل استفاده از فست فودها با مشکلات متعدد جسمی و فکری مواجه می شوند.
همایش تغذیه سالم شیر با همکاری شرکت صنایع شیر ایران پگاه برگزار شد. ک/۲
۶۲۹/۵۳۹ /۶۷۵

منبع خبر در ایرنا | خلاصه خبر

هاست ایران
 
هاست ایران
سرخط اخبار خبرگزاری تسنیم
سرخط اخبار ملت ایران
پربیننده ترین اخبار